den 23 nov, 2025
Tips i virustider

Hej fina du,

Har du också haft första vinterveckan? Vi har haft snö i massor och riktigt kallt. Det är då verkligheten går upp för en. Jag är så tacksam för att vi har vintervatten till hästarna och att de har fri tillgång på mat som kan köras ut med traktor så jag slipper släpa. Till nästa vinter får det lov att bli vintervatten till fåren också allt för att underlätta. Att ha en gård med djur som ska ha sitt varje dag och snö som ska skottas mm gör att man lätt kommer upp i långt över 10000 steg och kör ett litet styrkepass också 😉

Efter en fysiskt tuff vecka landade jag i soffan igår eftermiddag och VIIILADE !!! Kände att jag var fysiskt slut och förlamande trött. Vilket betyder att jag är nedsatt och att ett virus lätt skulle kunna få övertaget. Så vad passar bättre än att ägna blogginlägget åt immunförsvaret och hur den kinesiska medicinen tänker när det gäller virus och hur vi kan skydda oss från attacker som kommer utifrån. När man lyssnar i tid och hinner stötta kroppen har man större chans att klara av att hålla viruset utanför sig själv. Det är som en ”brottningsmatch”. Viruset vill in och immunförsvaret jobbar för att hålla det ute . Det är därför man blir trött.

Qi är energi och finns i precis allting, allt består av qi.

I den kinesiska medicinen har vi med oss ”Tidigare himlens qi” när vi föds. Det är vårt arv som vi har med oss från våra föräldrar. Den består av Yuan qi och Jing qi. Det är dessa två som först förenas när en människa blir till. De står bakom både yin och yang och är vad vi fått med oss av våra förfäder. Det är vår djupa reserv. De ger oss vår artmässiga styrning och till viss del även vår personlighet.

”Senare himlens qi” består av Ying qi och Wei qi och den får vi efter vår födelse. Den har sitt ursprung i jordelementet och är beroende av att vi lever andas och äter på ett för oss bra sätt. Att vi följer det som är naturligt för oss och inte förbrukar mer än vi har.

Wei qi är även vårt immunförsvar och det behöver vara starkt för att kunna försvara oss mot yttre patogener till exempel virus så att vi inte blir sjuka. Har vi ett starkt Wei qi står vi emot mycket.

Utan Qi kan vi inte leva. Så var rädd om ”Tidigare himlens Qi” din djupaste reserv och fyll på ”Senare himlens qi” med bra mat, andning och ett liv som inspirerar dig. Förbruka inte din vitalitet snabbare än vad som är tänkt. Vi behöver fylla på med bra qi för att hålla oss friska, vitala och ha ett harmoniskt känsloliv. Qi finns i allt och vi vill ha en bra kvalitet på den qi vi tillför i våra liv. Vare sig det är qi i form av frisk luft, bra mat eller människor och händelser så behöver den vara av god kvalitet för att fylla på oss och inte dränera istället.

Håll ställningarna mot yttre attacker

I influensa och förkylningstider är det alltid bra att stärka Wei Qi vårt immunförsvar. Genom att inte köra slut på all vår energi, få i oss bra näring som ger oss ny energi och hålla oss varma kan vi göra underverk och hålla ställningarna när virusarna börjar attackera oss. Själv har jag aldrig tagit en influensa spruta i hela mitt liv och jag kommer inte att göra det heller. Jag arbetar med kroppens eget försvar i stället och försöker mota Olle i grinden med de verktyg jag har.

Blir du utan anledning förlamande trött så VILA. Du är förmodligen under attack och din energi går åt till att försöka skydda dig från det som försöker ta sig in i kroppen, det är därför du blir trött. Blir du frusen och känner dig ruggig gör te på ingefära, tillsätt citron och honung, bädda ner dig och försök få upp värmen i kroppen. Lyckas du så kan attacken vara över på några timmar och du slipper bli sjuk.

När vi har kunskap kan vi hjälpa oss själva

Virus hör till klimatet vind i den kinesiska medicinen och det i kombination med kyla kan göra att vi faller offer för influensan eller blir förkylda. Någonstans måste vi i väst också haft kunskapen som den kinesiska medicinen besitter, titta bara på namnet ”FÖR KYLD” vem kom på det? Blir vi nedkylda kinesiskt sett så blir immunförsvaret Wei Qi svagare och ett virus kan ta sig in i kroppen.

Andra favoriter i mitt husapotek förutom Ingefärste är Vogels Echinaforce och liposomal C vitamin från Altrient, zink och E vitamin från Megafood och Vindoljan som jag inte vill vara utan. Skulle viruset ta sig in är Natural Breath en favorit. Självklart så är det bra att tvätta händerna ett par gånger extra också 😉

Hoppas du får en fin sista vecka i November nästa helg lyser adventsstjärnor och ljusstakar upp i mörkret och det ser jag verkligen fram emot

Följ mig gärna på Facebook och Instagram

Hermansdal på Facebook, Hermansdals Gård på Facebook och Hermansdal på Instagram

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Liknande inlägg

Nyckeln till Hälsa

(15 kundrecensioner)

399.00 kr inkl. moms

Tina Göransson

Jag är författare och hälsoinspiratör som brinner för friskvård, djur och natur. Jag har gjort en egen hälsoresa och vill dela med mig av min kunskap och erfarenhet. Jag vill ge människor förståelse och verktyg så att de kan hjälpa både sig själva och sina djur till ett bättre mående på alla plan. 

Mat som medicin

Webbkursen är till för dig som vill skapa de bästa förutsättningarna för att må bra och nå ett fysiskt och känslomässigt välbefinnande genom visdom från den kinesiska medicinen.

Prenumerera på Hermansdals Nyhetsbrev!

Prenumerera på Hermansdals Nyhetsbrev!

Prenumerera på vårt spännande nyhetsbrev! Minst en gång i månaden kommer ett inspirerande och givande nyhetsbrev med tips på hur du tar han om dig själv och dina djur. I nyhetsbrevet ger jag dig goda recept, inspiration, erbjudanden och verktyg för att må bättre i kropp och själ.

Genom att fylla i detta formulär registrerar du dig för att ta emot våra e-postmeddelanden och du kan avsluta prenumerationen när som helst.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This