Naturliga Vårtips

Hej fina du,

Jag hoppas att du också har fått njuta av sol i veckan? Underbart att höra hur naturen vaknar till liv. Det är så tyst ute på vintern. Vi har haft riktigt kallt på nätterna. Men på dagarna känns det att solen börjar värma nu. Det är en underbar tid vi har framför oss nu.

Jag jobbar på med Mer Kraft och Energi i vardagen och förundras över vilket teknik proffs jag blivit. 😉 Numera så kan jag skriva till någon och ställa en fråga av gammal vana, men innan de hinner svara har jag lyckats lösa det själv. 🙂 Vilken fantastisk känsla det ger. Det har alltid varit tekniken som stoppat mig tidigare och nu när jag har övervunnit den rädslan skänker det en enorm frihet. Har du övervunnit något eller kommit förbi ett hinder förstår du vad jag menar.

Förutom en gedigen receptsamling håller jag nu på att strukturera en massa örtrecept och huskurer som jag samlat på mig under åren till verktygslådan i kursen. Och vips så kan jag paketera dem på ett fint sätt och stoppa in i kursen. Helt magiskt!!! Det innebär att jag under 2025 har lärt mig sticka raggsockor, baka surdegsbröd och blivit orädd för teknik.

Vilket i sin tur betyder att jag har hur många raggsockor som helst med långa skaft. Äter världens godaste och nyttigaste bröd och inte minst äntligen kan ha en kurs och hjälpa andra på ett helt nytt sätt som känns oerhört inspirerande, för jag vet vad som väntar bakom hörnet för deltagarna. Jag kommer själv i håg hur fantastiskt det kändes när symtomen försvann ett efter ett.

Det är en fantastisk tid ute nu och snart är det dags att börja så, plantera och leta fynd i naturen. Jag går här och väntar och väntar på att naturen skall explodera i all sin kraft. Nu skall det samlas björklöv, nässlor blommor och blad. Det finns så många skatter i naturens skafferi. 

Efter en höst, vinter och vår utan att behöva köpa en enda potatis eller vitlök känner jag mig väldigt pepp på att trycka ner frön och plantor i odlingslådorna. Vitlöken är på G sedan november.

På Hermansdal äter alla örter vid behov, djur som människor. Vi stärker blod, njurar och mjälte för glatta livet när det behövs för att hålla oss friska och vitala. Nässlor är ett ogräs för många men är fulla med näring både västerländskt och kinesiskt. Faktiskt en riktig power växt!!!

Favoritträdet Björken har fler guldkorn att bjuda på. Björksaven är en riktig skatt och skall tappas innan musöronen slår ut. Den använde man förr för att stärka sig själv och sina djur efter en lång vinter. Kinesiskt sett kan man säga att den stärker vattenelementet och essenserna. Chaga är också ett ”måste” som björken bidrar med. Den växer på vissa björkar och är full av mineraler och antioxidanter. Jag har faktiskt en egen chaga som växer här på Hermansdal.

Är jag under en virusattack tillexempel så har jag några säkra kort som jag alltid tar till. Chaga och Ingefära med citron och ev honung är ett av dem.

Ingefära (ekologisk färsk), Chaga, Citron, Honung

Gör så här:

Tvätta och skiva färsk ingefära, sjud i 15 minuter, plocka bort ingefäran häll i Chaga, rör om låt stå i 5 minuter rör om igen, låt stå i fem minuter till.

Häll upp i en kopp låt det svalna lite och pressa i en halv ekologisk citron och smaksätt med honung om du vill

(Har Chagan större bitar så kan du låta dem sjuda med ingefäran en stund och sedan sila bort dem)

  • Jag smörjer in mig medVindolja (Vind= Virus). Det gör jag på Punkterna ST8 (vid hårfästet) och GB20 (i nacken upp mot huvudet) och framsidan mitt på halsen om halsen känns ”taggig”. Punkterna finns beskrivna i Nyckeln till Hälsa
  • Jag tar extra D-vitamin, C-vitamin och zink
  • Jag blandar även Liposomal C vitamin och Vogels Echinaforce i vatten flera gånger om dagen.
  • Om jag blir tät i bihålor, hostar eller känner av pollen så dricker jag te på Natural Breath.

Den kinesiska medicinens lösningar på våra fysiska och känslomässiga problem kan tyckas så enkla att vi har svårt att förstå att de kan fungera. Förmodligen är det just det enkla och naturliga som gör att kroppen förstår och får hjälp. Fler verktyg, kunskap och information om hur du kan hjälpa dig själv hittar du här i bloggen, i Nyckeln till Hälsa, och i mina Nyhetsbrev

Jag har skapat den här kursen för att jag ser ett enormt behov av att att vi behöver hitta tillbaka till oss själva och förstå att vi alla är individer. Det är så många som inte mår bra helt i onödan och så mycket förvirring runt vår hälsa. I kursen arbetar vi med ett helhetsperspektiv inspirerat av kinesisk medicin där vi tittar på hur mat, sömn, stress, tankar och känslor påverkar vår energi.

Vi arbetar i tre steg:

– Analyserar och täpper till det som dränerar energi
– Fyller på med mat och annat som stärker kroppen och bygger upp den igen
– Skapar en balans som håller över tid

Jag talar med så många kvinnor som säger samma sak: Jag orkar inte som jag gjorde förr, jag kan inte sova, magen är jättekonstig och känslorna är svajiga jag hittar ingen glädje längre.

När energin försvinner är det lätt att tro att man måste pressa sig mer. Men vet du, din kropp jobbar inte emot dig, den försöker hjälpa dig genom att berätta vad som är i obalans. Trötthet är ofta kroppens första sätt att säga att något behöver komma i balans. Och en brist på energi påverkar precis allt i kropp och själ. Har vi ingen energi fungerar ingenting vi har soppa torsk. Det finns en anledning till att energin svajar och det går inte heller att fylla på med bra energi om vi fortfarande läcker. Den rinner ur oss direkt. För att må bra behöver vi först stoppa läckaget och sedan fylla på.

Om du känner att det här talar till dig så är du varmt välkommen att vara med. Vi startar Måndag 30 Mars.

Just nu är anmälan öppen till Mer Kraft och Energi i vardagen och jag erbjuder 50 % rabatt till dig som är med i premiäromgången.

Nu önskar jag dig en fin vårstart och hoppas att du får användning för tipsen

Dela inlägget

Relaterade inlägg

Har du en Träpersonlighet?

Hej fina du, Vet du? Nu kommer våren, äntligen !!! I veckan ser jag fram emot sol och 7-8 grader på dagarna. All snö och...

Är du redo för mer energi?

Hej fina du, Vilken vecka jag har haft. Det har varit full fart från morgon till kväll och jag har somnat när jag landat på...

Vad har du för skötselråd?

Hej fina du Har det varit så här kallt så här länge i ett streck? Det har det naturligtvis men det Känns som om det...