den 12 jan, 2025
Hur vi mår syns utanpå

Hej fina du,

Ja nu har vi fått vinter med besked. Iallafall här på Hermansdal. Ingen tvekan om vilken årstid det är. Det plogas, skottas och sandas. Hästarnas snösulor åker av och på och hönsen är inne. I går åkte adventsstjärnor och ljusstakar ner och jag känner tydligt att energin har vänt. Nu är vi på “rätt” sida och det blir ljusare och ljusare och i dag skiner solen. Underbart!!!

Bra råvaror

Mitt surdegs bakande utvecklas, det är en konstart och träning ger både erfarenhet och färdighet som med allt annat som vi gör. Väldigt spännande och roligt är det. Kommer aldrig kunna äta köpebröd igen.

Jag har länge reagerat på all kolhydrats hets i sociala medier. Både när det gäller hälsa och viktnedgång. Kan vi inte för en gångs skull skilja på bra och dåliga kolhydrater. Det går inte att jämföra ett köpebröd med en lång innehållsförteckning och ett surdegsbröd som innehåller ekologiskt bra mjöl, salt och vatten. Finns ingen näring i det ena och en mängd näring i det andra. Alla celler i kroppen behöver dessutom kolhydrater för att må bra.

Jag har varit inne på samma tankar tidigare med socker och jag hoppas att de flesta idag förstår att köpkakor och godis mm inte ens innehåller vanligt socker utan glukossirap och en lång rad tillsatser. För att jämföra och få ett bra svar på vad vi mår bra av går det inte att jämföra dessa två. För mig är det självklart och fullständigt solklart. Min nästa önskan är en mjölkvarn och kunna mala mjöl när jag bakar. På det sättet behåller brödet ännu mer näring. I dag handlar jag hos LIMABACKA KVARN

Vi blir inte sjuka av att äta naturlig mat utan långa innehållsdeklarationer i en balanserad mängd <3

Supergoda och väldigt enkla rågkusar på surdeg och grovmalet rågmjöl från Limabackens Kvarn

Naturligt är lösningen

När vi vill komma tillrätta med våra problem måste vi alltid tillbaka till det som är naturligt för oss. Vi är inga maskiner som tål vad som helst. Faktiskt så är vi många gånger mer noga med att serva bilen eller göra rent diskmaskinen än att följa de skötselanvisningar som gäller oss själva.

Vi har precis som naturen ett ganska tåligt ekosystem tills det blir för många obalanser då brakar det och symtomen kommer ett efter ett. Ofta så milt att vi inte ens märker det först. Kroppen klarar av att balansera upp problemen och vi tänker inte på vad som händer. Det är när det blir fler och fler och det ena ger det andra som vi märker att något hänt. Vi tycker att problemen kommit plötsligt även om det ofta tagit flera år att skapa oredan.

När vi en gång har belastat vårt kroppsliga system för mycket och symtomen har kommit kan det ta lite tid att sortera ut och komma tillbaka. Gör vi något vi inte mår bra av någon gång i bland klarar kroppen av att hantera det. Men när det blir för mycket eller för lite av det ena eller det andra så kommer den att protestera.

Obalanser och brister skapar även skeva behov och sug i kroppen. En kropp som mår bra och är i balans blir nöjd och är inte sugen på en massa som inte är “bra”. Suget är ett sätt att tala om för oss att något är i oordning. Jag har ätit massor med god mat sedan jag ställde om min kost och det bästa är att jag också blir piggare och starkare av den. Jag kan känna hur jag vitaliseras efter att ha ätit.

Det är förändringarna och självhjälps verktygen som blir din medicin. När du är frisk klarar din kropp av fler störningar, men det är inte säkert att du ens längtar efter dem längre.

Hur vi mår inuti syns utanpå

Om ni visste hur mycket som syns av en människa eller ett djurs inre mående på utsidan skulle ni bli förvånade. Vitalitet och livskraft syns och lyser. Ansikte, hud, hållning, ögon läppar allt talar om något. Eftersom det inte fanns blodprov, labb var man tvungen att använda sig av andra verktyg för att upptäcka och bota sjukdom. Desto tidigare man hittade en obalans desto bättre blev prognosen. Om det är vår livsstil som gjort oss sjuka så är det den vi behöver ändra för att bli friska. Det är fullständigt logiskt om vi stannar upp och tänker till. När vi springer på för snabbt i livet ser vi inte skogen för all träd.

Maten vi äter är viktig och våra tankar föder oss med energi. De skapar känslor som i sin tur påverkar vår fysiska organism. Yin står för den fysiska kroppen och yang är vår himmelska del. Yin står för materia och yang för funktionerna i kroppen. Hänger du med? Självklart så behöver vi båda delarna för att må själsligt bra, hålla oss friska och vitala.

Önskar dig en fin Januari vecka

Följ mig gärna på Facebook och Instagram

Hermansdal på Facebook, Hermansdals Gård på Facebook och Hermansdal på Instagram

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Liknande inlägg

Lugnet efter stormen

Lugnet efter stormen

Hej fina du, God fortsättning på 2025. Hoppas att du har haft det bra under alla lediga dagar och hunnit ladda...

läs mer
Fyll på med energi

Fyll på med energi

Hej fina du, Sakta men säkert är 2024 på väg mot sitt slut. Otroligt hur fort tiden går. När jag var liten tog det en...

läs mer

Nyckeln till Hälsa

(15 kundrecensioner)

399.00 kr inkl. moms

Tina Göransson

Jag är författare och hälsoinspiratör som brinner för friskvård, djur och natur. Jag har gjort en egen hälsoresa och vill dela med mig av min kunskap och erfarenhet. Jag vill ge människor förståelse och verktyg så att de kan hjälpa både sig själva och sina djur till ett bättre mående på alla plan. 

Mat som medicin

Webbkursen är till för dig som vill skapa de bästa förutsättningarna för att må bra och nå ett fysiskt och känslomässigt välbefinnande genom visdom från den kinesiska medicinen.

Prenumerera på Hermansdals Nyhetsbrev!

Prenumerera på Hermansdals Nyhetsbrev!

Prenumerera på vårt spännande nyhetsbrev! Minst en gång i månaden kommer ett inspirerande och givande nyhetsbrev med tips på hur du tar han om dig själv och dina djur. I nyhetsbrevet ger jag dig goda recept, inspiration, erbjudanden och verktyg för att må bättre i kropp och själ.

Genom att fylla i detta formulär registrerar du dig för att ta emot våra e-postmeddelanden och du kan avsluta prenumerationen när som helst.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This