Hej fina du,
God fortsättning på 2025. Hoppas att du har haft det bra under alla lediga dagar och hunnit ladda batterierna. Jag har verkligen tagit det lugnt och vilat. Nu har vi fått vinter med besked och både skottat och plogat för första gången den här vintern. Känns lite skönt ändå att vi får lite snö det är mer normalt i Januari.
På Hermansdal har året börjat bra, vi överlevde nyårsnatten utan att något djur blev skräckslaget, vilket är en lättnad varje år. Epic som är livrädd fick som vanligt Räddningsdroppar och Rock Rose medan jag tittade på en Avicii konsert på högsta volym med neddragna rullgardiner och han sov över tolvslaget. Jag känner mig så förväntansfull inför 2025. Det är så mycket roligt som är inplanerat. Med -12 på termometern i går morse var det perfekt att både frosta av frysen och grädda surdegsbröd. I dag är det bara -7 så det kanske till och med blir en ridtur med rumpluddet på sadeln 😉
Ur kaos föds något nytt
Naturen följer sitt schema med olika vädervariationer och gör så gott den kan för att balansera sig utefter de förutsättningar som finns. Både i livet och i naturen blåser och stormar det rejält när ett väderskifte eller en förändring är på intågande. Efter en urladdning i naturen infinner sig alltid ett lugn.
Krig, lågkonjunktur, elbrist och höga räntor har stormat in i våra liv och tvingar oss att tänka till över vad som är viktigt och vad vi behöver förändra för att leva mer hållbart. Förhoppningsvis stannar vi upp och värderar det som verkligen är viktigt för oss. Nu hoppas jag att 2025 kommer erbjuda oss ett lugn eller iallafall att vi ser att stormen är på väg att avta.
Det är ibland ett måste med ett totalt kaos och att tappa fotfästet för att ta sig vidare. Det är så lätt annars att bara kliva på i samma gamla fotspår för att det är bekvämt. Vi tar saker och människor för givna.
Nya år är nya möjligheter
Visst är det önskvärt att en del händelser och problem försvinner och går upp i rök utan att vi behöver ta tag i dem. Men det kommer aldrig att hända utan att jag själv gör något. Jag måste vara min egen lyckas smed. Jag behöver ta rodret i mitt eget liv och bestämma vart och vad jag vill. Ingen kan göra jobbet åt mig. Just det där med att “göra” är svårt för de flesta människor. De känner sig maktlösa. Det är därför vi fortsätter i gamla banor trots att vi vet att vi inte mår bra av det. Vi vill ha facit i handen om vi ska våga oss på något nytt eller en förändring.
Jag frågar mig sällan Varför händer det här mig? Jag undrar istället vad jag kan lära mig av det som händer mig. Den inställningen gör att jag har min egen kraft kvar.
Att hitta ett mål
Jag har modifierat min “Drömlivsbeställning” som jag har hängandes på kontoret. När livets storm har bedarrat har vi utvecklats och med det kommer nya mål och drömmar. Enligt den kinesiska medicinen är vintern rätt tid att planera, reflektera och att vända sig inåt och söka svar. När vårenergin kommer då är det dags att sätta planerna i verket.
Livet går runt i cykler och vi råkar ut för saker för att vi ska lära oss och utvecklas. Det är liksom det som är meningen med vår vistelse här. Ingenting är bestående förutom förändringen och jag tycker det är skönt att ha ett mål och ta rodret i mitt liv. Jag vill inte bli ett offer för omständigheterna och planlöst guppa runt på havet. Jag vill veta åt vilket håll jag ska ro och jag vill komma fram även om resan oftast är den som ger mest.
2025 HERE I COME <3
0 kommentarer