Behöver du några värmande tips?

Hej fina du,

Iskylan håller ett stadigt grepp om Hermansdal. Det är riktigt kallt, Burr. Men dagarna blir längre och solen har varit framme och tänt hoppet om en ny årstid. Underbart !!! Längtar mer än vanligt efter våren i år. Förra året var så mycket sorg och tunga avsked att vår och sommar liksom försvann.

I går fick jag årets första ägg av hönsen, fem stycken låg där och väntade i redet. Det är ett mycket säkert tecken på att en ny årstid är på G trots is och kyliga vindar. Hästarna är utsläppta i sommarhagarna så de kan röra sig ordentligt och få utlopp för all energi. Det känns fint att kunna tillfredsställa allas behov. Mina behov består mest av raggsockor, fårskinnstofflor, tjocktröjor, eld i kaminen och värmande mat och dryck. Jag avskyr att bli kall eller frysa.

Är så inspirerad

Hemsidan byggs om, kursproduktionen går på högvarv, jag lär mig allt jag kan när det gäller teknik och skapar verktyg som ska ligga i verktygslådan i kursen. Det kommer bli så bra. Jag ser verkligen fram emot att få släppa den. Känns fint att vara på gång och jag tycker att det är så roligt att jag lyckats lära mig allt så att jag kan få ha kurser igen även om det nu blir via webben. Tekniken i dag är fantastisk !!!

Skulle ni vilja att jag höll ett ”test webbinar” för att prova mina tekniska skills 😉 Tänkte på det nu, att det skulle vara en perfekt lösning som ett genrep. Vad skulle du vilja att jag tog upp och pratade om i så fall? Maila mig på: info@hermansdal.com

Det yttre klimatet påverkar vårt inre

Har vi kyla i kroppen kinesiskt sett kommer vi att känna av kylan utanför oss själva och vi vill ha värme för att balansera den. Ju djupare kylan finns desto längre tid tar det att ”tina upp”. När kyla väl fått fäste har den en förmåga att hålla sig kvar. Vi  tillför yang till insidan i form av mat, moxa och ibland örter. När den värms upp lättar problemen. Har vi inte lyckats komma tillrätta med obalansen på djupet kommer den tillbaka. Och när är vi slutar tillföra extra yang breder kylan ut sig igen och besvären ökar. Det är därför det blir så viktigt att hjälpa kroppen från flera håll. Vi måste hitta roten till problemen för att återfå balansen.

Det är nedräkning nu? <3

Kroppen behöver vara stark och själen bli modig

När vi förstår hur kroppen fungerar och kommer tillrätta med våra brister och obalanser med hjälp av mat, näring, livsstil och tex saltmoxa kommer kroppen att bli stark. Det är inte svårare än så. För att nå fram behöver vi ändra på det som tillslut gjort oss sjuka. När kroppen får den hjälp den behöver och vi slutar att tillföra det som skadar oss kommer magi att ske. Kropp och själ har ett fantastiskt ekosystem som kan läka med rätt förutsättningar. Vi behöver GÖRA, det räcker inte med att veta vad som är bra, vi måste agera också. Framgång är summan av alla små saker som vi upprepar dagligen. Det är det som gör att vi kommer i mål tillslut vare sig det gäller vår hälsa eller något annat vi vill.

Här kommer några snabba tips på hur du kan stärka yang

  • Värme
  • Varma bad gärna med ingefära i badvattnet
  • Bastubad, infraröd bastu
  • Varma drycker såsom guldmjölk, varm choklad, ingefärsavkok eller te som innehåller kanel, ingefära, peppar
  • Tillagad mat och framförallt soppor, grytor
  • Kryddor som kanel, ingefära, gurkmeja, kardemumma, peppar, vitlök, chili, kryddnejlika, muskot
  • Saltmoxa

PS se till att hålla den kvar när du fyller på 😉 Du prenumererar väl på Nyhetsbrevet?

Önskar dig en fin start på Februari

Share the Post:

Relaterade inlägg

Favorit i repris

Hej fina du, Hoppas du har det fint i Januarikylan <3 På Hermansdal lyser flitens lampa med fårskinnstofflor, ingefärste och

Läs mer