Hej fina du,
Vilken vecka jag har haft. Det har varit full fart från morgon till kväll och jag har somnat när jag landat på kudden. Äntligen ser det ut som att kylan kommer släppa taget. Hästarna har vårkänslor och hönsen värper som aldrig förr. Efter den här vintern så är våren efterlängtad!!!
Nytt kinesiskt år är det också. Det inleder jag med en ny hemsida och information om Mer Kraft och Energi i vardagen. Klicka på länken så hittar du dit? Är det inte fantastiskt att när den nya hemsidan skapas kommer jag på att jag ingenstans presenterar vad jag har för utbildning. Nu kan du hitta en del av dem listade vilket säkert känns tryggare för de som inte vet vem jag är och om det jag förmedlar fungerar. Välkommen in och titta runt. Det kommer mer….
I veckan kommer jag att öppna upp så att du kan anmäla dig om du vill vara med.
Lycka är att få meddelanden från tidigare kursdeltagare som vill vara med igen. Det ger mig så mycket energi och jag blir varm i hjärtat. Det ska bli så roligt att få komma igång och guida alla deltagare.

Snälla hjälp mig….
Tyvärr stryper FB flödet så snart jag lägger till en länk till blogg, hemsida, nyhetsbrev eller kurssida så jag skulle vara väldigt tacksam om ni ville hjälpa mig att nå ut genom att dela mina inlägg. Om du gillar dem kanske någon annan gör det också ? Som liten aktör med en naturligt hälsosyn ligger man inte på FB 10 i topp lista direkt. (speciellt om man inte har råd att annonsera) När FB algoritmen väljer att inte dela inlägg betyder det att även om du gillar min sida och det jag delar så ser du det inte om du inte aktivt går in på min sida.

Nu kommer vårenergin …
Utan energi och hälsa orkar vi inte ta tag i saker. Kroppen har fullt upp med att hålla igång det den måste göra för att överleva. Andningen och att blodet flödar blir viktigare än kreativitet och inspiration.
När kraften börjar återvända följer styrka, livsglädje, nyfikenhet och inspiration med. Det är det vårenergin kommer med. Även om jag arbetat intensivt ett bra tag nu så tycker jag att det så roligt att skapa den här kursen att det ger mig massor med energi. Och när jag ser fram emot vårt första live webbinar blir jag fylld av förväntan. Det ska bli så himla kul!!!


Ett par känslomässiga uppladdnings tips…
Det är inte konstigt att vi vill vara själva när vi är sjuka och utmattade. Det är fullständigt naturligt. Har vi ingen energi fungerar inte vår yttre värld. Vi behöver hålla energin i oss själva för att kunna läka. Hermansdal är för mig en uppladdnings plats och min oas i en kaotisk värld. Det är en plats mitt i skogen med ett lugn som får mig att aldrig vilja åka härifrån. Hermansdal gör mig lugn i själen precis som ett hem ska göra. Det är här jag laddar mina batterier och låter själen landa. Har du en sådan oas där du kan återhämta dig? Det är så viktigt.
Är det något som känns bra så fokusera på just det om än så litet. Försök att hitta ljusglimtarna vare sig det gäller hälsan, relationer eller något annat. Försöka att släppa taget om de tankar om framtiden som drar ner dig. När det enda som upptar dina tankar är din oro eller rädsla kommer det att bara skapa mer oreda och dra ner dig känslomässigt. När vi inte mår bra har vi en förmåga att att glömma allt som faktiskt är bra.
Det är alltid en fråga om vad vi jämför med. Att välja ljusa tankar och vara tacksam över det som lyser upp tillvaron kommer att lyfta din energi och göra dig starkare. Jag vet att det inte är lätt alla gånger men att hitta en ljus tanke när allt känns hopplöst kommer tillslut att lysa upp i mörkret. Varje stund du kan släppa det negativa ger dig en andningspaus.


Kroppen behöver vara stark och själen bli modig
När vi förstår hur kroppen fungerar och kommer tillrätta med våra brister och obalanser med hjälp av mat, näring, livsstil och tex saltmoxa kommer kroppen att bli stark. Det är inte svårare än så. För att nå fram behöver vi ändra på det som tillslut gjort oss sjuka.
När kroppen får den hjälp den behöver och vi slutar att tillföra det som skadar oss kommer magi att ske. Kropp och själ har ett fantastiskt ekosystem som kan läka med rätt förutsättningar. Vi behöver ha kunskap och GÖRA, det räcker inte med att veta vad som är bra, vi måste agera också. Framgång är summan av alla små saker som vi upprepar dagligen. Det är det som gör att vi kommer i mål tillslut, vare sig det gäller vår hälsa eller en dröm vi har. Men för att orka och vilja behöver vi energi.
Prenumererar du på nyhetsbrevet? Om inte hittar du det här
Hoppas du är redo för vårens energi
